SPOTKANIE Z MANUELĄ GRETKOWSKĄ

17 września w Galerii Fotografii MCK,odbyło się spotkanie autorskie z Manuelą Gretkowską – polską pisarką, scenarzystką filmową, felietonistką i działaczką społeczną, założycielką polskiej Partii Kobiet, zwyciężczynią plebiscytu czytelników “Wysokich Obcasów” na Polkę Roku 2007. Spotkanie było bardzo ciekawe.

MANUELA GRETKOWSKA ukończyła filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W Krakowie współpracowała z pismem Brulion.
W roku 1988 wyjechała do Francji i w Paryżu ukończyła antropologię w École des hautes études en sciences sociales. Na początku lat 90. wróciła do kraju. Była zastępczynią redaktorki naczelnej Elle, a potem dyrektorką literacką tego pisma. Pisała felietony do Elle, Cosmopolitan, Wprost, Polityki, Machiny, Cogito.
Manuela Gretkowska debiutowała powieścią My zdies” emigranty (1991), w której w sposób ironiczny opowiedziała o doświadczeniach młodego pokolenia ludzi wyjeżdżających z Polski. Twórczość młodej pisarki przychylnie ocenił Czesław Miłosz, którego wypowiedź opublikowano w pierwszym wydaniu. Następne trzy książki Gretkowskiej opisywały żywot zamieszkałej we Francji współczesnej bohemy artystyczno-intelektualnej. Tarot paryski (1993), Kabaret metafizyczny (1994) oraz Podręcznik do ludzi. Tom pierwszy i ostatni: Czaszka (1996) łączy fascynacje grozą, kabałą, postacią Marii Magdaleny i motywem czaszki w kulturze światowej. W tym czasie pisarka zyskała opinię “skandalistki” i “postmodernistki”. Proza Manueli Gretkowskiej unikała patetycznego języka, bliżej jej było do lekkości i uszczypliwości eseju.W 1996 roku Gretkowska napisała scenariusz do filmu Andrzeja Żuławskiego Szamanka.
W roku 1997 wyjechała do Szwecji. Wydała kilka opowiadań zebranych w książce Namiętnik (1998), relacje ze światowych podróży Światowidz (1998) oraz felietony pod wspólnym tytułem Silikon (2000). Współtworzyła scenariusz pierwszego sezonu serialu obyczajowego Miasteczko (2000).
Najnowsza twórczość Gretkowskiej skłania się ku prozie osobistej, niemal intymnej. Polka (2001) była dziennikiem ciąży pisarki, zaś Europejka (2004) przynosi dowcipny obraz zmieniającej się Polski widziany oczami Gretkowskiej – intelektualistki. W 2003 roku autorka wraz z partnerem Piotrem Pietuchą napisała Sceny z życia pozamałżeńskiego.
Obecnie mieszka w podwarszawskim Ustanowie wraz z córką Polą i psychoterapeutą i pisarzem, Piotrem Pietuchą.

 

To top
Facebook