Dyskusyjny Klub Książki

Logotypy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Dyskusyjnego Klubu Książki i Instytutu Książki

Dyskusyjne Kluby Książki to wspólny projekt Instytutu Książki i bibliotek wojewódzkich adresowany przede wszystkim do czytelników korzystających z bibliotek publicznych. 

Instytut Książki opracował model prowadzenia klubów w bibliotekach w Polsce w oparciu o wzorce angielskie – w Wielkiej Brytanii Kluby istnieją od 1926 r. i są niezwykle istotnym elementem życia literackiego.

Dyskusyjne Kluby Książki mają charakter nieformalny, tworzą je grupy ludzi, którzy spotykają się aby porozmawiać o książkach. Klubowicze nie są znawcami literatury ale lubią czytać, rozmawiać o przeczytanych lekturach, dzielić się swoimi wrażeniami i odczuciami związanymi z omawianą książką. Do Klubu może należeć każdy, niezależnie od wieku, zainteresowań oraz tego, jak wiele i jak szybko czyta. Spotkania Klubu są dobrowolne i bezpłatne.

W kwietniu 2007 r. w Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostrowcu Św. rozpoczął działalność Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych. W ciągu kilkunastu lat odbyło się kilkadziesiąt spotkań, przeczytaliśmy kilkadziesiąt książek, które prowokowały do interesujących dyskusji.

W lutym 2016 r. rozpoczął działalność Dyskusyjny Klub Książki dla młodzieży. Swoją przygodę z książką rozpoczęliśmy od „Gwiazd naszych wina” J. Greena, która wywołała gorącą dyskusje i wzruszenie. 

Książka D. Almonda „O chłopcu, który pływał z piraniami” była pierwszą lekturą, o której rozmawiali najmłodsi uczestnicy Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci. Pierwsze spotkanie klubu odbyło się w październiku 2018 r. 

Szczegółowe informacje dla zainteresowanych udziałem w spotkaniach klubów pod nr tel. 41 247-51-47 lub osobiście w bibliotece.

To top
Facebook