Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Miejska Biblioteka PublicznaGodziny otwarcia

Godziny otwarcia Miejskiej Biblioteki Publicznej i Filii Biblioteki

Zobacz godziny otwarcia

Katalog On-Line

Katalog On- Line Sowa

Zobacz katalog

Dane teleadresowe

Dane teleadresowe Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Filii Biblioteki

Zobacz

Napisz do nas

Jeśli masz jakieś uwagi czy też pytania napisz do nas za pomocą formularza kontaktowego.

Zobacz

27-400 Ostrowiec Świętokrzyski ul. Wardyńskiego 26

tel. 41 262-69-76; e-mail: sekretariat@biblioteka.ostrowiec.pl

DLA CZYTELNIKA


Pogoda

Weather data OK.
Ostrowiec Świętokrzyski
6 °C

Licznik odwiedzin

Dzisiaj 1

Wczoraj 77

Ostatni tydzień 406

Ostatni miesiąc 1640

Wszystkie 89408

Aktualności

W poniedziałek 18 marca 2019 roku w Czytelni Głównej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostrowcu Świętokrzyskim, odbyła się IV edycja Konkursu Ortograficznego z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Konkurs tradycyjnie miał formę dyktanda i był przeznaczony dla uczniów klas 5-6 z ostrowieckich szkół podstawowych.

Do konkursu zgłosili się uczniowie z PSP nr 1, PSP nr 4, PSP nr 7, PSP nr 9, Katolickiej Publicznej Szkoły Podstawowej, Zespołu Edukacyjno-Przedszkolnego Szkoła z Pasją i Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. St. Konarskiego.

Reprezentanci ostrowieckich szkół zmierzyli się z fragmentem tekstu autorstwa prof. Edwarda Polańskiego „Jak rozhasana hałastra harcerzy chimerycznie zmitrężyła czas”, który kilkanaście lat temu był wykorzystywany w konkursie o tytuł Młodzieżowego Mistrza Polskiej Ortografii. Dyktando było pełne podchwytliwych słów i wyrażeń. Stanowiło nie lada wyzwanie dla uczniów.

Zwyciężczynią tegorocznego Konkursu Ortograficznego została Izabela Michalska z Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. St. Konarskiego. Zrobiła najmniej błędów w tekście. Drugie miejsce zajęła Katarzyna Szala z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1, a trzecie miejsce przypadło Amelii Nowak z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 9. Czwarte miejsce, tuż za podium,  należało do Sabiny Niklasz z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7.

Wszyscy uczestnicy Konkursu Ortograficznego 2019 otrzymali dyplomy i nagrody książkowe. Gratulujemy śmiałkom ich zmagań z polską ortografią, a na szczególne słowa uznania zasługują laureaci. Dziękujemy także nauczycielom za przygotowanie uczniów do trudnego dyktanda.

dyktando2

dyktando 1

W środę 13 marca, w Czytelni Głównej Miejskiej Biblioteki Publicznej, odbyło się spotkanie autorskie z Marcinem Pałaszem. Ten znany pisarz książek dla dzieci i młodzieży, autor słuchowisk radiowych i felietonów, zawitał do naszego miasta nie po raz pierwszy. Tym razem spotkał się z uczniami Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5. Motto twórczości Marcina Pałasza, to „Słowa niosą uśmiech” i w takiej też atmosferze przebiegało całe spotkanie. Pisarz ma bardzo dobry kontakt z nastoletnimi czytelnikami swoich książek. W zabawny i pełen humoru sposób opowiadał o swojej pisarskiej drodze, a przede wszystkim o swoim ulubieńcu – psie Elfie, który jest bohaterem wielu powieści. Zgromadzona młodzież żywiołowo reagowała na opowieści pisarza i zadawała wiele pytań.

Po spotkaniu była możliwość zakupienia książek autora i zdobycia autografu. Największą popularnością cieszyły się powieści o Elfie : „Sposób na Elfa”, „Elf wszechmogący, „Elf i dom demonów”, ale też „Licencja na zakochanie” o miłosnych rozterkach nastolatków.

Pałasz4

„Roman Pankiewicz dla najmłodszych czytelników”

Dnia 21 lutego 2019 roku w Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego, Miejska Biblioteka Publiczna zaprosiła do Ostrowca Świętokrzyskiego  pisarza Romana Pankiewicza. Spotkania autorskie odbywały się w Przedszkolu nr 19 i w Przedszkolu nr 7.

Roman Pankiewicz znany jest przede wszystkim ze swojego tryptyku podróżniczego „Trzy żywioły”, do którego zaliczamy „Matuszka Rosija – pierwszy żywioł”, „Niemcy – drugi żywioł”  i „Islandia – trzeci żywioł”. W ubiegłym roku ukazała się też książka „Polski żywioł” nawiązująca do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.  Jednak tym razem w Ostrowcu pisarz zaprezentował swoją najnowszą twórczość przeznaczoną dla najmłodszych czytelników. Był to cykl „5 ważnych  zawodów” – rymowane opowieści o „Żołnierzu”, „Policjancie”, „Strażaku”, „Ratowniku medycznym” i „Listonoszu”.

Przedszkolaki  entuzjastycznie przyjęły pisarza, który wykorzystując teatrzyk kamishibai zaprezentował swoje książki. Roman Pankiewicz dzięki swojemu talentowi aktorskiemu bardzo spodobał się najmłodszym czytelnikom.

W obu przedszkolach dzieci przygotowały występy artystyczne dla pisarza, a w Przedszkolu nr 19 czekała go niezwykła niespodzianka. Mali aktorzy zaprezentowali Romanowi Pankiewiczowi inscenizację fragmentu jego najnowszej książki „Listonosz”. Autor był najwyraźniej wzruszony.

Po spotkaniach była możliwość zakupienia książek z serii „5 ważnych zawodów” i zdobycia autografu pisarza.

Pankiewicz12

Kalendarz

March 2019
S M T W T F S
24 25 26 27 28 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6