SPOTKANIE Z BARBARĄ MEDER

14 listopada 2011r. w Czytelni Głównej MBP odbyło się spotkanie z Barbarą Meder. Barbara Meder -fotograf, podróżniczka i dziennikarka. Polka mieszkająca w Australii. Z wykształcenia inżynier mechanik oraz informatyk. Ma za sobą 16 lat pracy jako informatyk w Polsce i tyle samo w Australii, dokąd wyjechała w 1981 roku. Pasjonatka podróży i fotografii. Jej zainteresowanie fotografią zawiodło ją do wielu krajów Europy, później Afganistanu, Indii, Sri Lanki, Tajlandii i wreszcie do Australii. Odwiedziła również Papuę Nową Gwineę i Nepal. Odbyła roczną podróż dookoła świata, drugą roczną po Afryce, przemierzyła też kontynent australijski. Dotychczas poznała około osiemdziesiąt krajów. Rezultatem jej wypraw było osiem indywidualnych wystaw fotograficznych oraz ponad trzydzieści grupowych, dokumentujących jej niezwykle podróże w poszukiwaniu innych krajów, ludzi, kultur i tradycji. W roku 2001 uzyskała w Canberra, Australia, prestiżową nagrodę prasową za całość osiągnięć fotograficznych. W 1996 i 2000 r. otrzymała wyróżnienie w plebiscycie magazynu PANI na 100 Kobiet roku 1995 i 1999. Publikowała swoje podróżnicze artykuły w polskich pismach i magazynach tj. Świat Młodych czy Kontynenty. W Australii publikowała w pismach polonijnych oraz w zbiorach krótkich opowiadań w języku angielskim. Jest laureatką Travellerów, nagrody miesięcznika National Geographic, w kategorii Podróżnicza Książka Roku 2010 za książkę „Babcia w Afryce”. Podróżniczka zostawiła nam piękne przesłanie, mówiące o tym, że na realizację swoich marzeń nigdy nie jest za późno, że wszystko w życiu jest możliwe, trzeba tylko mieć odwagę wyjść naprzeciw swym pragnieniom i być otwartym na nowe doświadczenia. Publiczność mogła obejrzeć niepowtarzalne fotografie, których tematem była wspaniała i dzika afrykańska przyroda, niepowtarzalne krajobrazy, ale przede wszystkim ludzie. To właśnie ludzie i ich codzienność najbardziej interesują Barbarę Meder.