SPOTKANIE Z MARKIEM KRAJEWSKIM

12 listopada 2009 r. czytelnicy naszego miasta mieli okazję spotkać się ze znanym autorem kryminałów – panem Markiem Krajewskim. Pisarz urzekł wszystkich swoją osobowością i otwartością na czytelnika. Jest on nie tylko mistrzem kryminału, ale także mistrzem spotkań autorskich. Z niecierpliwością czekamy na nowe książki i dziękujemy za to bardzo ciekawe spotkanie.

Marek Krajewski (ur. 4 września 1966 we Wrocławiu), polski filolog klasyczny, specjalista w zakresie językoznawstwa łacińskiego, były wykładowca Uniwersytetu Wrocławskiego, autor kryminałów, laureat Paszportu Polityki.

W 1985 roku ukończył IX Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego we Wrocławiu, a w latach 1985-1991 studiował filologię klasyczną na Uniwersytecie Wrocławskim. W 1992 roku uzyskał magisterium, a w 1999 roku obronił rozprawę doktorską pt. Prozodia greckich zapożyczeń u Plauta. Pracował jako bibliotekarz, sprzedawca, magazynier, a od 1992 roku jako asystent w Instytucie Filologii Klasycznej i Kultury Antycznej Uniwersytetu Wrocławskiego, później jako adiunkt i starszy wykładowca. Od 2007 roku zawodowo trudni się pisarstwem.

Jest autorem kryminałów o Eberhardzie Mocku, pracowniku wrocławskiego Prezydium Policji. Na serię wydawaną od 1999 roku składają się dotychczas sześć tomów: Śmierć w Breslau, Koniec świata w Breslau, Widma w mieście Breslau, Festung Breslau, Dżuma w Breslau oraz Głowa Minotaura. W 2008 roku, wspólnie z Mariuszem Czubajem, kryminałem rozpoczął nowy cykl, którego akcja książki dzieje się w czasach współczesnych w Gdańsku, a bohaterem jest nadkomisarz Jarosław Pater. Do tej pory ukazały się dwa tomy: Aleja samobójców i Róże cmentarne. Jego książki zostały już przetłumaczone na 11 języków, w tym angielski, hiszpański, niemiecki, francuski, włoski i hebrajski.

Krytycy literatury uważają, że styl jego pracy pisarskiej łączy w sobie elementy czarnego kryminału i horroru oraz nawiązuje do tradycji gatunku (Raymond Chandler). Kryminały Krajewskiego rozgrywają się w dokładnie zarysowanych realiach topograficznych i historycznych miasta Breslau (Wrocławia).

Marek Krajewski zdobył Paszport „Polityki” (2005), Nagrodę Księgarzy „Witryna” za najlepszą książkę 2005 roku oraz Nagrodę Wielkiego Kalibru dla najlepszej powieści kryminalnej 2003 roku. Wkład Krajewskiego w promocję miasta w jego twórczości został uhonorowany w czerwcu 2008 roku, gdy pisarz został wybrany Ambasadorem Wrocławia

 

To top
Facebook