Biuro Programu „Niepodległa” wraz z Komendantem Głównym Policji zapraszają do udziału w konkursie literackim na opowiadanie kryminalne lub sensacyjne „Stulecie polskiego kryminału”. Ze względu na setną rocznicę powstania Policji i polskiej kryminalistyki, prace konkursowe powinny zawierać mocno rozbudowany motyw policyjny.

Organizatorzy przewidzieli nagrody pieniężne w każdej z trzech kategorii konkursowych: kryminał sto lat temu, kryminał dzisiaj i kryminał za sto lat. Zwycięzcy otrzymają 2 000 zł za pierwsze miejsce, 1 500 zł za drugie miejsce, 1 000 zł za trzecie miejsce.

Konkurs jest przeznaczony dla osób od 16 roku życia, a prace należy przesyłać do 15 czerwca 2019 roku na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Szczegółowe informacje na temat zasad uczestnictwa w konkursie można znaleźć na stronie https://niepodlegla.gov.pl/aktualnosci/konkurs-na-opowiadanie-stulecie-polskiego-kryminalu/.

plakat nowy z KP

„Niepodległa” wraz z Komendą Główną Policji ogłaszają konkurs literacki na opowiadanie kryminalne lub sensacyjne „Stulecie polskiego kryminału”. Hasło to jest umowne i symboliczne w wydźwięku – kryminały nie zaczęły przecież powstawać dopiero po 1918 roku. Niemniej jednak sto lat temu powołano polską policję, sto lat temu rodziła się polska kryminalistyka.

Naszym konkursem chcemy zainspirować do sięgnięcia do początków działalności polskich służb oraz do puszczenia wodzy fantazji. Chcemy, aby uczestnicy stworzyli własne, wyjątkowe opowiadania. Może utrzymane w dawnym stylu, na wzór kryminałów z początku wieku XX? Może nowoczesne w formie, ale doskonale retro w treści?

Nie ograniczamy jednak naszego konkursu wyłącznie do kryminału w dawnym stylu – proponujemy też pochylenie się nad tym, co mamy dzisiaj, nad bieżącymi trendami w literaturze kryminalnej, ale także – wybiegnięcie w przyszłość. Pragniemy, aby konkurs stał się pomostem między przeszłością a przyszłością. Może za siedemdziesiąt lat, może za sto albo sto dwadzieścia – chcemy się dowiedzieć, jak widzicie przyszłość, czego się spodziewacie? Kto wie, może kiedyś te przyszłościowe prace będą czytane z równym zainteresowaniem, z jakim dziś oglądamy wizje XXI wieku tworzone ponad sto lat temu.

Jak wziąć udział w konkursie?

Zgłaszane opowiadanie musi być o charakterze kryminalnym lub sensacyjnym i nie może przekraczać 27 000 znaków (ok. 15 stron maszynopisu). Ze względu na okrągłą rocznicę powstania policji i polskiej kryminalistyki, zachęcamy, aby zgłaszane prace konkursowe zawierały mocno rozbudowany motyw policyjny. Konkurs jest przeznaczony dla osób od 16 roku życia.

Prace należy przesyłać do 15 czerwca 2019 roku na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Jedna osoba może zgłosić opowiadanie w jednej z trzech kategorii:

• kryminał sto lat temu – jeśli dobrze czujecie się w klimacie retro, jeśli fascynujecie się historią i ciekawi Was, jak odkrywano sprawców zbrodni bez pomocy zaawansowanej technologii znanej z popularnych seriali telewizyjnych;
  • kryminał dzisiaj – jeśli lubicie przyglądać się rzeczywistości, ciekawią Was aktualne głośne sprawy albo… od dziecka marzyliście o byciu policjantem;
  • kryminał za sto lat – jeśli nie boicie się wyzwań, lubicie puścić wodze fantazji i chcecie sprawdzić się jako wizjoner w sprawach technologii bądź w roli policjanta w społeczeństwie przyszłości.

UWAGA! Opowiadań nie należy podpisywać imieniem i nazwiskiem, a jedynie wybranym przez siebie pseudonimem i tytułem opowiadania. W treści maila należy podać swój pseudonim, tytuł opowiadania, kategorię oraz dane kontaktowe.

Wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych jest warunkiem udziału w konkursie. Wyrażenie zgody na akceptację Regulaminu następuje poprzez złożenie oświadczenia, którego wzór stanowi załącznik nr 2 (https://niepodlegla.gov.pl/wp-content/uploads/2019/02/o%C5%9Bwiadczenie-uczestnika-konkursu.pdf).

Zachęcamy do lektury regulaminu konkursu (https://niepodlegla.gov.pl/wp-content/uploads/2019/02/regulamin-BPN-19-luty.pdf)!

Co (i kiedy) można wygrać?

W komisji konkursowej zasiądą między innymi Wojciech Chmielarz, Robert Małecki, Anna Bińkowska i przedstawiciel Komendy Głównej Policji. Jury dołoży wszelkich starań, aby wyniki konkursu ogłosić w Święto Policji, 24 lipca 2019 (niemniej jednak data ogłoszenia może ulec zmianie). Organizatorzy skontaktują się ze zwycięzcami, a lista pojawi się m.in. na naszej stronie internetowej www.niepodlegla.gov.pl.

Organizatorzy przewidzieli nagrody pieniężne (w każdej kategorii: 2 000 zł za pierwsze miejsce, 1 500 zł za drugie miejsce, 1 000 zł za trzecie miejsce). Najlepsze prace zostaną opublikowane w antologii pokonkursowej. Niewykluczone są także nagrody dodatkowe, nieujęte w regulaminie.

Partnerem konkursu jest Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji, które w tym roku świętuje sto lat polskiej policyjnej kryminalistyki oraz portal Kryminalna Piła, który zajmuje się promocją literatury kryminalnej i sensacyjnej w Polsce.

Partnerem medialnym konkursu jest Portal Kryminalny. Portal Kryminalny istnieje od 2007 roku i jest jedną z najpopularniejszych stron internetowych dotyczących tematyki literatury kryminalnej i sensacyjnej w Polsce. Portal jest współorganizatorem Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu.

Z kolei Czytam, bo lubię sprawuje nad konkursem patronat medialny.

October 2019