W poniedziałek 18 marca 2019 roku w Czytelni Głównej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostrowcu Świętokrzyskim, odbyła się IV edycja Konkursu Ortograficznego z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Konkurs tradycyjnie miał formę dyktanda i był przeznaczony dla uczniów klas 5-6 z ostrowieckich szkół podstawowych.

Do konkursu zgłosili się uczniowie z PSP nr 1, PSP nr 4, PSP nr 7, PSP nr 9, Katolickiej Publicznej Szkoły Podstawowej, Zespołu Edukacyjno-Przedszkolnego Szkoła z Pasją i Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. St. Konarskiego.

Reprezentanci ostrowieckich szkół zmierzyli się z fragmentem tekstu autorstwa prof. Edwarda Polańskiego „Jak rozhasana hałastra harcerzy chimerycznie zmitrężyła czas”, który kilkanaście lat temu był wykorzystywany w konkursie o tytuł Młodzieżowego Mistrza Polskiej Ortografii. Dyktando było pełne podchwytliwych słów i wyrażeń. Stanowiło nie lada wyzwanie dla uczniów.

Zwyciężczynią tegorocznego Konkursu Ortograficznego została Izabela Michalska z Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. St. Konarskiego. Zrobiła najmniej błędów w tekście. Drugie miejsce zajęła Katarzyna Szala z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1, a trzecie miejsce przypadło Amelii Nowak z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 9. Czwarte miejsce, tuż za podium,  należało do Sabiny Niklasz z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7.

Wszyscy uczestnicy Konkursu Ortograficznego 2019 otrzymali dyplomy i nagrody książkowe. Gratulujemy śmiałkom ich zmagań z polską ortografią, a na szczególne słowa uznania zasługują laureaci. Dziękujemy także nauczycielom za przygotowanie uczniów do trudnego dyktanda.

dyktando2

dyktando 1