nocb4W sobotni wieczór o godz. 19.00 rozpoczęła się ostrowiecka Noc Bibliotek. Ta ogólnopolska akcja organizowana przez Centrum Edukacji Obywatelskiej po raz trzeci – w naszym mieście odbyła się pierwszy raz. Hasło tegorocznej Nocy Bibliotek brzmiało: Czytanie porusza.

W Ostrowcu organizatorami akcji były trzy biblioteki: Miejska Biblioteka Publiczna, Biblioteka WSBiP i Biblioteka Pedagogiczna. Przyświecało jej hasło : Baśniowa Noc Bibliotek. Przeznaczona była dla dzieci z klas 1-3 szkół podstawowych i odbyła się w gościnnych progach Biblioteki Pedagogicznej na Osiedlu Ogrody. W przebraniach postaci z bajek pojawiły się dzieci ze Szkoły z Pasją, Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5, Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1, Edukacyjnej Dwunastki i ich rodzice – także jako postacie z bajek. Cała akcja rozpoczęła się wspólnym śpiewaniem Lokomotywy - bo przecież czytanie porusza.

Wszyscy bawili się fantastycznie: było rodzinne czytanie baśni z całego świata, odkrywanie tajemnic baśniowego kufra, baśniowe zgaduj-zgadule, wędrówki śladami mniej znanych baśni, konkurs bajkowych hitów, tworzenie książkowych baśniowych puzzli, scenobaśnie czyli wykonanie scenografii do swoich ulubionych baśni. Najważniejszym punktem Baśniowej Nocy w Bibliotece była gra biblioteczna „W poszukiwaniu zaginionej baśni”.

Wszyscy uczestnicy ( dzieci i rodzice) losowali kolorowe exlibrisy i utworzono 4 grupy : zieloną, żółtą, czerwoną i niebieską. Rozpoczęły się emocje godne przygód Indiany Jones. Kolejne grupy wyruszały na poszukiwania. Czterej tajemniczy agenci podawali kolejne zadania do wykonania, a były one niezwykłe. Nie tak łatwo było odnaleźć samą kopertę z poleceniem – a to trzeba było w ciemnościach z latarkami szukać koperty po podaniu hasła do tajemniczego Sezamu, a to trzeba było wybrać właściwy balon, z którego po przekłuciu wypadało kolejne polecenie, a to znów trzeba było na maszynie wypisać właściwe hasło. Kolejne odgadywane hasła trzeba było wpisywać do krzyżówki, której rozwiązaniem był tytuł zaginionej baśni – okazały się nią „Dary czterech wróżek”. Wygrała drużyna, która najszybciej pokonała cały labirynt i prawidłowo rozwiązała zadanie. Wszyscy dostali po egzemplarzu odnalezionej baśni. Dla utrudzonych poszukiwaczy była potem pizza i słodkości. Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe. Nagrodzone tez zostały osoby wygrywające w konkursach na znajomość baśni, na najbardziej kreatywne przebranie – dziecko i dorosły. Każdy uczestnik wyszedł z książką.

Na zakończenie Baśniowej Nocy odbyła się projekcja filmu „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”. Pierwsza ostrowiecka Noc Bibliotek zakończyła się przed północą. Wszyscy byli zadowoleni, świetnie się bawili i już oczekują na przyszłoroczne atrakcje w ramach kolejnej Nocy Bibliotek.