P1080345W poniedziałek 24 kwietnia, dzień po Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich, w Czytelni Głównej MBP gościliśmy Barbarę Ciwoniuk – autorkę powieści dla młodzieży. Jej książka pt. „Igor” została nominowana przez Polską Sekcję IBBY do programu „Outstanding Books for People with Disabilities”, powieść „Ania” uzyskała nominację do nagrody „Książka Roku 2007” Polskiej Sekcji IBBY, a książka „Musisz to komuś powiedzieć” otrzymała wyróżnienie literackie w konkursie „Książka Roku 2011” Polskiej Sekcji IBBY.

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas szóstych Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5. W trakcie spotkania autorka nawiązała do Światowego Dnia Książki, do problemu słabego czytelnictwa wśród Polaków i jednocześnie ukazała młodzieży wspaniały świat literatury, do którego tak łatwo wkroczyć po prostu czytając książki. Przypomniała znane słowa Umberto Eco : „Kto czyta książki, ten żyje podwójnie”. W trakcie spotkania Barbara Ciwoniuk opowiadała też o początkach swojej drogi pisarskiej,  o źródłach, z których czerpie inspirację i o pierwowzorach swoich bohaterów. Przeczytała też fragmenty debiutanckiej powieści „Igor” o chłopaku, który zmagał się z problemem dysleksji. Przybliżyła też losy bohaterów kilku swoich książek , takich jak „Ania”, „Własny pokój”, „Ten gruby” i „Wakacje z gangsterem”.

Młodzi czytelnicy z zaciekawieniem słuchali pisarki, która w swoich powieściach ukazuje problemy współczesnej młodzieży, porusza tematy miłości, przyjaźni, konfliktów z rówieśnikami i dorosłymi. Na koniec autorka odpowiadała na pytania uczniów i wyraziła nadzieję, że zaszczepiła w nich chęć czytania książek.