P1080078W sobotę 3 września swoją piątą odsłonę miała ogólnopolska akcja „Narodowe Czytanie”. W Roku Sienkiewiczowskim, który właśnie obchodzimy, w całym kraju Polacy czytali fragmenty „Quo Vadis”. Wśród ponad dwóch tysięcy miejscowości uczestniczących w akcji nie zabrakło również Ostrowca Świętokrzyskiego. Jak co roku ostrowczanie spotkali się na molo w Parku Miejskim, aby oddać się wspólnej lekturze. Fragmenty powieści czytali między innymi wiceprezydent Marzena Dębniak, poseł Andrzej Kryj, przewodnicząca Rady Miasta Irena Renduda - Dudek, dyrekcja i uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7 noszącej imię Henryka Sienkiewicza oraz uczniowie Szkoły z Pasją im. Elżbiety Sołtys i Niepublicznego Gimnazjum im. St. Konarskiego. Mimo, że głośne czytanie „Quo vadis” to duże wyzwanie, z uwagi na trudny i mało już dziś używany język jakim powieść jest napisana, lektury podjęła się nawet siedmioletnia uczennica klasy 2c ze Szkoły z Pasją – Oktawia Budzeń, która była najmłodsza uczestniczką „Narodowego Czytania”.

W Ostrowcu imprezę po raz kolejny zorganizowała Miejska Biblioteka Publiczna pod patronatem Prezydenta Miasta Jarosława Górczyńskiego.