Ostatni miesiąc 1906

14Miejska Biblioteka Publiczna uruchomiła dodatkową usługę dla użytkowników korzystających z zasobów informacyjnych Biblioteki - z naszym katalogiem www zintegrowano internetową bibliotekę „Wolne Lektury” prowadzoną przez fundację Nowoczesna Polska.

Projekt „Wolne Lektury” pozyskuje reprodukcje cyfrowe wykonane przez Bibliotekę Narodową, Bibliotekę Śląską i Bibliotekę Elbląską, odpowiednio przetwarza ich treść, a następnie udostępnia za darmo w sieci internetowej. W zbiorach tej biblioteki znajdują się utwory, które trafiły do domeny publicznej i zostały udostępnione w przyjaznych formatach, służących do odczytania w urządzeniach mobilnych oraz w Internecie (m.in. pdf, mobi, epub, html). Są tam również dokumenty dźwiękowe, które można z powodzeniem odtwarzać w formie audiobooków.

Dostęp do „Wolnych Lektur” jest możliwy z katalogu bibliotecznego on-line naszej Biblioteki, w którym informacje o zasobach zostały odpowiednio pogrupowane i zaindeksowane przez system biblioteczny. Czytelnik, który przykładowo wpisze w wyszukiwarce „Dziady” uzyska informacje o zbiorach tradycyjnych, dostępnych w naszej sieci bibliotek, oraz informację o dokumencie w formie elektronicznej. Jest to właśnie opis dzieła dostępnego z „Wolnych Lektur”, który można pobrać w całości lub we fragmentach w jednym z natywnych formatów dla e-czytników lub jako PDF.

Katalog naszej Biblioteki rejestruje ponad 2300 książek z serwisu Wolne Lektury.  Listę wszystkich lektur można wywołać w katalogu elektronicznym wybierając klucz wyszukiwania „tytuł serii” i wpisując „wolne lektury”. Do otwarcia książki służy przycisk „pobierz” zamieszczony pod okładką książki. Po jego wybraniu pojawiają się ikonki plików epub, mobi, pdf, nutki – kierujące do tekstu książki. Otwieranie plików epub i mobi wymaga użycia dedykowanych programów do czytania książek elektronicznych – można je bezpłatnie ściągnąć z Internetu (np. program Icecream Ebook Reader lub Calibre). Można też wszystkie e-książki otwierać w formacie pdf.

Książki z serwisu Wolne Lektury, można również czytać bezpośrednio ze strony internetowej tego projektu - https://wolnelektury.pl/

aaaJednocześnie informujemy, że zasoby IBUK Libra także zostały zintegrowane z katalogiem naszej Biblioteki – klucz wyszukiwania „wydawca” + IBUK Libra.