P1070664

Tegoroczny Tydzień Bibliotek obfitował w wiele atrakcji. Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrowcu Świętokrzyskim zatroszczyła się o to, by Czytelnicy nie narzekali na nudę.

Już w poniedziałek 9 maja w Czytelni Głównej odbyło się spotkanie autorskie z Marcinem Brykczyńskim – znanym autorem i tłumaczem książek dla dzieci. Uczestniczyli w nim uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5. Pisarz, jak zwykle nie sprawił zawodu i bardzo szybko nawiązał kontakt z młodą publicznością, która spontanicznie reagowała na opowieści pisarza, a zwłaszcza na jego wierszyki, przy których można było „połamać język”. Autor , tak znanych książek, jak Alfabestia”, „Z deszczu pod rynnę”, „Jak się nie bać ortografii” potrafił w zabawny sposób przekonać, że ortografia to naprawdę nic strasznego.

10 maja odwiedził nas Paweł Wakuła – spotkanie z nim także odbyło się w Czytelni Głównej. Znany autor książek dla dzieci i młodzieży, rysownik humorysta spotkał się z uczniami starszych klas Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5. Pisarz promował swoją najnowszą książkę „Jagiełło pod prysznicem”. Opowieściom i ciekawostkom jak zwykle towarzyszyły satyryczne rysunki autora, tym razem ukazujące historię Polski. Paweł Wakuła w dowcipny sposób potrafił zachęcić  uczniów do polubienia tematyki historycznej.

Kolejny dzień również był zarezerwowany dla najmłodszych. 11 maja w Sali Kameralnej Miejskiego Centrum Kultury odbył się spektakl „Bajka o jeżach” w wykonaniu Teatru Lalek „Czarodziej” z Warszawy. Przybyłe dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych w niezwykle żywiołowy i spontaniczny sposób reagowały na grę aktorów. Aktywnie uczestniczyły w przedstawieniu opowiadającym o małym jeżyku, który nie chciał chodzić do szkoły. Poszedł do lasu i tam spotkało go wiele niebezpiecznych przygód. Z tej interaktywnej bajki nasi milusińscy dowiedzieli się wiele o życiu jeży i ich znaczeniu w ekosystemie miejskim.

W piątek 13 maja odbyła się prawdziwa uczta dla dorosłych. Tego dnia w gościnnych salach Galerii BWA odbył się recital Krzysztofa Daukszewicza. Jak zwykle nie zawiodła ostrowiecka publiczność i na spotkanie przybyły prawdziwe tłumy. Znany satyryk został przyjęty bardzo ciepło, a jego występ spotkał się z dużym uznaniem.

Zwieńczeniem Tygodnia Bibliotek było spotkanie z Wojciechem Jagielskim, które miało miejsce 17 maja w Czytelni Głównej. Moderatorem była dziennikarka Radia Kielce Magdalena Smożewska-Wójcikiewicz. Czytelnia zapełniła się wielbicielami reporterskiego kunsztu Wojciecha Jagielskiego. Spotkanie było naprawdę niezwykłe, a sposób opowiadania o sobie, swojej twórczości, przeżyciach reporterskich potwierdził literacki kunszt pisarza. Fascynowały wspomnienia ze spotkań z wielkimi tego świata i przerażały relacje z potworności wojen, które opisywał Jagielski. Zgromadzona publiczność słuchała z dużym zaciekawieniem i zadawała wiele pytań. Po spotkaniu można było kupić najnowszą książkę „Wszystkie wojny Lary”, a także „Modlitwę o deszcz”. „Król reportażu” chętnie podpisywał książki i fotografował się z czytelnikami.

Ostrowiecki Tydzień Bibliotek 2016 był niezwykle udany. Miejska Biblioteka Publiczna zapewniła rozrywkę dla wszystkich swoich Czytelników – niezależnie od wieku. Każdy znalazł coś dla siebie.