Ostatni miesiąc 1906

phoca thumb m 1W czwartek 25 lutego w Czytelni Głównej Miejskiej Biblioteki Publicznej odbył się konkurs ortograficzny z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Miał on formę dyktanda. Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas 5-6 szkół podstawowych z terenu Ostrowca Świętokrzyskiego.

Do pisania konkursowego dyktanda przystąpiło 25 uczniów : czterech z PSP nr 3, czterech  z PSP nr 7, czterech z PSP nr 9, jeden z PSP nr 10, czterech z PSP nr 14, czterech z Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. St. Konarskiego i  czterech  z Katolickiej Publicznej Szkoły Podstawowej.

Konkursowym dyktandem był tekst prof. Włodzimierza Gruszczyńskiego „Przygoda w górach”. To z pozoru łatwe opowiadanie o wyprawie niedoświadczonych turystów na Czerwone Wierchy okazało się nie takie proste w pisaniu - zawierało bowiem wiele podchwytliwych wyrażeń i słów. Jednak ostrowiecka młodzież poradziła sobie całkiem nieźle. Przeważały błędy interpunkcyjne, a tych naprawdę poważnych ortograficznych było niewiele. Nalezą się duże słowa uznania dla nauczycieli polonistów, którzy tak dobrze przygotowali uczniów do zmagań z polską ortografią.

Bezapelacyjnymi zwycięzcami tegorocznego Konkursu Ortograficznego okazali się uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. St. Konarskiego. Prawdziwym Mistrzem Ortografii został uczeń tej szkoły – Piotr Gawroński. Laureatką drugiego miejsca została Julia Tworzewska, a trzecie miejsce zajęła Amelia Kuba. Obie uczennice także z Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. St. Konarskiego. Zaszczytne czwarte miejsce , tuż poza podium zdobyła Maria Kosiarz z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 9.

Wszyscy uczestnicy Konkursu Ortograficznego otrzymali honorowe dyplomy i nagrody książkowe. Mamy nadzieję, że dyktando organizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego stanie się imprezą cykliczną i w kolejnych latach będzie się cieszyło wśród uczniów jeszcze większym zainteresowaniem.