Ostatni miesiąc 1907

P1060994 Miejska Biblioteka Publiczna zaprosiła wszystkich 5 września 2015 roku do Narodowego Czytania „Lalki” Bolesława Prusa. Impreza tradycyjnie odbyła się na Molo w Parku Miejskim. Była to już IV edycja Narodowego Czytania, tym razem pod patronatem Pary Prezydenckiej.

Akcję „Narodowego Czytania” zainicjował w 2012 roku Prezydent Bronisław Komorowski. Jej podstawowym celem jest propagowanie rodzimej literatury i wzmacnianie wspólnoty narodowej. „Narodowe Czytanie” inspiruje, buduje międzypokoleniowe mosty, łączy ludzi ponad codziennymi podziałami. W tym roku czytaliśmy „Lalkę” Bolesława Prusa.

Spotkaliśmy się w pierwszą sobotę września tego roku i wspólnie poczytaliśmy nowoczesną, europejską powieść, która ukazuje polską waleczność, romantyczny patriotyzm, ale także codzienne, pozytywistyczne budowanie własnej pozycji ekonomicznej i intelektualnej, oparte na przedsiębiorczości i zaradności. To doskonała książka nie tylko na dzisiejsze czasy.

Stanisław Wokulski, Ignacy Rzecki, Izabela Łęcka, Julian Ochocki – stworzyli galerię niezapomnianych bohaterów. Warto dostrzec ich wszystkich jako żywych ludzi, którzy mają nam coś ważnego do powiedzenia o sobie, o czasach, w których przyszło im żyć, ale i o nas samych – współczesnych Polakach.

Lektura książek nie tylko pogłębia wiedzę, ale rozwija naszą wyobraźnię i sprawia, że wzrastają nasze kompetencje i możliwości oddziaływania na świat. Aby wzrastał poziom czytelnictwa w Polsce, konieczne jest stworzenie międzypokoleniowej wspólnoty czytelników, pielęgnujących tą piękną i pożyteczną aktywność. We wdrażaniu do czytania i podtrzymywania zainteresowania czytaniem główną rolę odgrywają osoby z najbliższego otoczenia – rodzina, przyjaciele, znajomi.

Głównym celem Narodowego Czytania jest popularyzacja czytelnictwa i wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury. Ostrowiecka odsłona Narodowego Czytania „Lalki” Prusa miała miejsce na Molo w Parku Miejskim im. Piłsudskiego. Kapryśna aura nie pokrzyżowała planów i zgodnie z ustaleniami impreza rozpoczęła się o godzinie 17.00. Oryginalna scenografia na Molo przybliżyła klimat powieści Prusa. Dopisało liczne grono czytelników, nie zawiodły też nasze władze.

Jako pierwsza czytała Pani Wiceprezydent Marzena Dębniak, która zaprezentowała nam fragment powieści ukazujący rozważania Izabeli Łęckiej na temat Stanisława Wokulskiego. Potem senator Jarosław Rusiecki przeczytał część rozdziału ukazujący przemyślenia zakochanego Wokulskiego. Kolejną osobą czytającą, tym razem fragment Pamiętnika starego subiekta Rzeckiego, był radny wojewódzki Andrzej Kryj. Swoje ulubione fragmenty powieści „Lalka” Bolesław Prusa czytali także : członek Zarządu Powiatu Paweł Górniak, radni miejscy Dariusz Kaszuba i Paweł Celebański, radna powiatowa Agata Adamek, znalazła też czas pani Ewa Goworowska dyrygentka Nauczycielskiego chóru „Coro cantorum”.

Z zaproszenia do czytania skorzystała też zgromadzona publiczność. Mogliśmy wysłuchać ulubionych fragmentów powieści w wykonaniu uczniów ostrowieckich szkół, dopisali też studenci. Na zakończenie wszyscy chętni mogli skorzystać z możliwości ostemplowania swoich egzemplarzy książek okolicznościową pieczęcią upamiętniającą IV edycję Narodowego Czytania.

Cieszy fakt, że mieszkańcy Ostrowca Świętokrzyskiego chcieli zarówno słuchać, jak i czytać ponadczasową powieść Bolesława Prusa „Lalka”.

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do Akcji Narodowego Czytania „Lalki” Bolesława Prusa. Zapraszamy do fotogalerii.